אפיון רמות לכידות של מחברים

פיתוח מנגנון לבחינת רמת הלכידות הלשונית/ספרותית של יצירה אחת של מחבר אחד, הן בהשוואה ליצירות אחרות שלו ולמכלול יצירתו, הן בהשוואה ליצירותיהם של מחברים אחרים.

באיזו מידה מחברים שונים משכפלים את עצמם – החל מרמת היחידה הלשונית הזעירה ביותר, ועד לרמות של חזרה על סטרוקטורה ספרותית שלמה בשינויים זעירים? אילו מרכיבים מן הטקסט שלהם משתכפלים יותר, ואילו פחות? אילו מן המרכיבים המשוכפלים שומרים על יציבות משכפול לשכפול, ואילו נוחים יותר להשתנות בהתאם לצרכים המקומיים? האם מידת הלכידות הלשונית חופפת בהכרח למידת הלכידות הספרותית?

מנגנון שיתמודד עם שאלות אלה (או מקצתן…) יוכל לתרום תרומה ממשית הן לחקר ההיסטוריה של הספרות העברית (למשל: כשיתברר שמחבר אחד מפתח שפה לשונית/ספרותית עצמאית ומקורית המזינה את עצמה, ותלויה פחות בהשפעות מבחוץ); הן לחקר המגעים בין יצירה אחת לאחרת (למשל: כשיתברר כי מחבר אחד דומה יותר למחברים אחרים בשירתו, בשעה שהוא דומה יותר 'לעצמו' בפרוזה שלו); הן לחקר הצורות והז'אנרים שלה (למשל: כשיתברר שדפוסים צורניים מסוימים נעשים נפוצים בנסיבות לשוניות-ספרותיות מסוימות, בשעה שהם מוגבלים בנסיבות אחרות).

 

Categories: General |

אודות Itay Marienberg-Milikowsky

תלמיד מחקר במחלקה לספרות עברית, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.
כותרת עבודת הדוקטורט: 'למעלה מן העניין: יחסי הגומלין בין סיפור והקשרו בתלמוד הבבלי [סיפורים שנכפלו בסוגיות שונות כמקרה מבחן]'.

2 תגובות בנושא אפיון רמות לכידות של מחברים

  1. מאת אסף ברטוב‏:

    נשמע מעניין מאוד!

  2. מאת eyal gruss‏:

    ערן הדס ואנוכי כתבנו מזהה מחבר (author attribution) על בסיס רצפי אותיות (מצלול) ואוצר מילים, שאומן על משוררים נבחרים מקורפוס בן-יהודה ושירונט.
    ניתן להזין שיר באתר: signonet.eyalgruss.com ולקבל את רשימת המשוררים הקרובים ביותר.
    נשמח לעזור בפרוייקט!

סגור לתגובות.